
Мінімальна зарплата наступного року зросте. Однак експерти розкритикували таке рішення влади. Коли та на яку зарплату можуть очікувати українці.
Наразі “мінімалка” в Україні становить 5 тисяч гривень. Її підвищили у вересні цього року. До того вона становила 4 723 гривні. Але у бюджеті-2021 передбачили подальше підвищення мінімальної зарплати.
Етапи підвищення
- до 6 тисяч гривень з 1 січня 2021;
- до 6,5 тисяч гривень з 1 грудня 2021 (спочатку планували підняття у липні).
Депутати Верховної Ради проголосували за бюджет-2021 у першому читанні: голос “за” віддали 275 парламентарів. Напередодні другого читання внесли низку змін, серед яких відтермінування підняття “мінімалки”.
Чи є в Україні передумови для підвищення зарплати
Як раніше пояснив фінансовий експерт Василь Матій основою для підвищення мінімальної зарплати є підвищення ефективності праці, яка своєю чергою є ознакою росту ВВП. Зазначимо, що через пандемію коронавірусу в Україні очікують суттєве падіння ВВП.
Якими є наслідки підняття зарплати
Нардеп наголошує, що підвищення зарплати може призвести до тінізації економіки, тому що людей почнуть переводити на 0,5 ставки. Оптимальною сумою для підвищення зарплати є 6 тисяч гривень, а не 6,5 тисяч, вважає Гетманцев.
Експерт Василь Матій до тінізації економіки додає ще другий наслідок підняття “мінімалки” – інфляція, яка призводить до зростання цін та знецінення грошей. Тож підняття зарплати може частково нівелюватися інфляцією.
Які податки платитимуть ФОПи у 2021
З 1 січня податки для ФОПів підвищаться так:
- ЄСВ для всіх груп – 1 320 гривень (22% від мінімальної зарплати).
- Єдиний податок для 1 групи – 227 гривень (10% від прожиткового мінімуму).
- Єдиний податок для 2 групи – 1 200 гривень (20% від мінімальної зарплати).
З 1 грудня податки для ФОПів підвищаться так:
- ЄСВ для всіх груп – 1 430 гривень.
- Єдиний податок залишиться незмінним, оскільки він прикріплений до мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму станом на 1 січня звітного року.
Індекс Кейтца як аргумент для підвищення
Індекс Кейтца показує співвідношення мінімальної та середньої зарплати. Його інколи використовують як показник з боротьби з бідністю. Міжнародна організація праці рекомендує, щоб цей показник був на рівні 50%, для ЄС орієнтиром є показник у 60%.
Наразі в Україні індекс Кейтца становить 42%, що нижче за бажаний орієнтир. Але фінансовий експерт Василь Матій вважає, що цей індекс не відображає справжньої ситуації в Україні.