
Національний банк з метою підвищення прозорості фінансового сектору розпочинає публікацію в інтерактивному форматі Індексу фінансового стресу – другого дашборду, присвяченого індикаторам фінансової стабільності, передає прес-служба регулятора.
НБУ відслідковує низку індикаторів фінансової стабільності для того, щоб контролювати системні ризики фінансового сектору та вчасно на них реагувати.
З березня 2020 року на офіційному веб-сайті НБУ представлений дашборд «Рівень непрацюючих кредитів (NPL)». Індекс фінансового стресу (ІФС) – важливий індикатор фінансової стабільності, що відображає поточний рівень напруги у фінансовому секторі України.
ІФС набуває значень від 0 до 1, де 0 – повна відсутність напруги,1 – найвищий рівень стресу. ІФС розраховується на основі 20 індикаторів, згрупованих за п’ятьма субіндексами:
– субіндекс банківського сектору; – субіндекс поведінки домогосподарств;
– субіндекс корпоративних цінних паперів; – субіндекс державних цінних паперів;
– субіндекс валютного ринку.
Кожному субіндексу присвоєно початкову вагу відповідно до обсягу та впливу на фінансовий сектор країни. ІФС ураховує ефект зміни в часі кореляції між субіндексами.
Це дає змогу врахувати посилення зв’язків між секторами економіки в несприятливих умовах, що може додатково поглиблювати кризу. Індекс фінансового стресу дає змогу:
– виміряти рівень стресу фінансової системи;
– оцінити глибину й тривалість періоду нестабільності фінансових ринків, а також порівняти його з рівнем стресу в минулі кризи;
– оцінити (у поєднанні з іншими показниками) ефективність антикризових заходів;
– визначити характер потрясінь фінансової системи та її окремих складових – системний чи епізодичний.
ІФС відображає виключно поточний стан справ у фінансовому секторі та не вказує на майбутні ризики в короткостроковій чи довгостроковій перспективі. Він дозволяє більш точно оцінювати рівень стресу в режимі реального часу. Це є корисним, зокрема, для своєчасного визначення антикризової політики центрального банку.