
Чого очікувати протягом року.
Малі та середні компанії намагатимуться підтримувати стабільне фінансове становище в умовах турбулентності. Прогнозовано, що такі компанії будуть проводити оптимізацію організаційної структури та підтримуватимуть прозорість своєї фінансової звітності шляхом проведення аудиту. Керівництво буде все більше орієнтуватися на європейські підходи ведення бізнесу та використовуватимуть досвід Європейського бізнесу.
Зважаючи на події останнього року варто зауважити, що компанії намагатимуться модернізувати свою діяльність та операції з метою пристосування до нового середовища та збереження конкурентоздатності. Малі та середні підприємства сконцентрують свою увагу на створенні конкурентоздатних продуктів з доданою вартістю, а основним інгредієнтом успіху є високоякісна сировина, що доступна в Україні.
Банки також повинні пристосовувати свою політику до мінливих обставин, тож процентні витрати для підприємств більше не зменшуватимуться та, навпаки, можуть повільно зростати в міру зростання інфляції. Як результат, ціни продажу продукції також можуть показати зростаючий тренд. Малі та середні підприємства будуть розширювати свою діяльність, в результаті чого очікується зростання економіки на 5% та більше.
Наразі компанії працюють над переходом в онлайн режим як у своїй операційній діяльності так і комунікації з клієнтами. Covid-19 зробив цю тенденцію ще більш всеохоплюючою та глобальною. Зараз багато компаній по всьому світі потребують реорганізації своїх зовнішніх та внутрішніх процесів, та намагаються працювати онлайн.
Очікується, що друге півріччя буде дуже активним для більшості галузей економіки. За прогнозами, світова економіка зростатиме, особливо це стосується Китаю та Азії загалом. Обсяги продажів компаній, які орієнтовані на експорт, ймовірно, збільшуватимуться.
Щодо банківських продуктів, то найзатребуванішими сервісами для представників МСБ будуть гнучкі продукти, що продемонструють здатність оперативно змінюватися відповідно до потреб ринку. Вважаю, що такими продуктами стануть кредитування обігового капіталу та інвестиційні продукти.
Зокрема, кредитування обігового капіталу буде направлено на фінансування грошових потоків клієнта, наприклад на кредити під складські запаси, дебіторську заборгованість, позики на операційні витрати, та фінансування з метою розширення ринків збуту або виходу на нові ринки.
Що стосується інвестиційних кредитів, то найпопулярнішими будуть кредити строком від 3 до 5 років для фінансування зростаючих виробничих потужностей, а також позики на будівництво, обладнання або складські приміщення.
Також у поточному році буде затребуваною державна програма «5−7−9», що набула значного розповсюдження серед представників мікро, малого та середнього підприємництва перш за все за рахунок доступності кредитних ресурсів. Держава взяла на себе зобов’язання з компенсації процентної ставки за кредитами в національній валюті.
Популярність програми серед представників ММСП буде зростати і надалі, якщо не буде погіршення її умов. Темпи фінансування можуть дещо зменшитися, але в цілому Програма буде нарощувати свої обсяги, завдяки чому збільшаться об'єми кредитування бізнесу в Україні та пожвавиться зростання економіки.
Крім Програми 5−7−9 іще одна державна ініціатива буде досить затребуваною — державні гарантії на портфельній основі. Дана інціатива направлена на підвищення доступності банківського кредитування для бізнесу шляхом оформлення гарантії Держави у якості забезпечення за кредитом.