
Результати дослідження "Судовий індекс", проведеного Європейською Бізнес Асоціацією у партнерстві з юридичною фірмою GOLAW, спростовують твердження стосовно тотальної недовіри до судової системи.
Про це сказав керуючий партнер юридичної фірми GOLAW, адвокат Валентин Гвоздій під час презентації результатів дослідження.
Інтегральний показник "Судового індексу" зріс у 2020 році до 2,50 балів за 5-ти бальною шкалою (у 2019 році він складав 2,45 балів).
"Тези про недовіру до суду не завжди відповідають дійсності, про що свідчать і сьогоднішні результати опитування. Що таке суд? Суд – це дві сторони. І обов’язково в суді одна сторона виграє, а друга – програє. Тобто рівно половина, 50% тих, хто прийшов до суду і програв, будуть очевидно незадоволені", - зазначив він.
Валентин Гвоздій навів статистику, оприлюднену головою Верховного суду Валентиною Данішевською, яка свідчить про те, що на сьогодні до касаційної інстанції доходять лише 14% від всіх справ, які розглядаються судами першої інстанції.
"Це говорить про те, що люди, отримавши судове рішення, загалом і в цілому довіряють таким судовим рішенням", - зазначив він.
Згідно з результатами дослідження, найкраще експерти оцінюють доступність судових рішень, кваліфікацію та професіоналізм суддів, доступність судового захисту, а найгірше – строки прийняття судових рішень.
В.о. голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький наголосив, що окремі проблеми, з якими бізнес і громадяни стикаються в судах, зокрема тривалість розгляду справ, обумовлені зовнішніми факторами, на які самі судді не можуть вплинути.
Зокрема це стосується ситуації довкола Вищої кваліфікаційної комісії суддів, робота якої була заблокована після рішення Верховної Ради, що призвело до того, що вже понад 1,5 роки в Україні не призначаються нові судді.