
Малий бізнес під час війни переживає непрості часи: як йому вижити й рости? Як заявити про себе без шалених маркетингових бюджетів і змоги знайти топових креативних?
Відповідь до смішного банальна: розвивати свої комунікації, використовуючи доступні ресурси. А якщо вам захотілося заперечити, мовляв, це неможливо, — дивіться кейс проєкту «Зроблено в…». Це комунікаційна кампанія на підтримку локальних бізнесів у Житомирі, Кам’янці-Подільському, Ужгороді, Івано-Франківську та Білій Церкві. Розбираємо її та беремо 7 інструментів, які може застосовувати кожен бренд уже сьогодні.
Робіть свій продукт упізнаваним — брендуйте та оформлюйте
Щоби покупець запам’ятав вас, потрібно не лише робити якісний продукт або сервіс, а й правильно його подавати. Кампанія «Зроблено в…» вкотре підтвердила: люди більше довіряють бренду із професійним виглядом. Команда розробила неймінг, візуальні матеріали та брендбуки для виробників з усіх міст. Працювали над тим, аби кожна деталь підсилювала бренди.
Для Житомира ми створили бренд «ДоБре». В основі неймінгу — гра слів, поєднання частин слів «Домашні» та «Бренди». Вийшло слово «ДоБре», що створило позитивні асоціації з роботою житомирських виробників. Цю стилістику ми використали в слоганах, логотипах і промопродуктах.
Вже невдовзі цей брендинг став знаком якості та маркером довіри. Наприклад, житомирська ювелірна майстерня JST-studio після участі в кампанії суттєво розширила клієнтську базу.
Що взяти для себе:
- Інвестуйте у бренд-дизайн: у співпраці з експертами створіть якісний логотип, фірмовий стиль, візуальну айдентику. Ці вкладення точно окупляться!
- Дотримуйтесь одного стилю в усіх комунікаціях — від соцмереж до упакування, від цінників до листування чи телефонної розмови з клієнтами.
- Використовуйте упакування, що розповідає історію вашого бренду словами та зображеннями: кожен сантиметр поверхні, з якою взаємодіє клієнт, має працювати на вас.
Виходьте на нові комунікаційні канали
Глобальний тренд на відмову від мультиканальності не завжди спрацьовує на локальному рівні. Адже невеликі бренди часто потребують уваги від мешканців певного міста чи регіону: в цих умовах варто використовувати всі засоби. Це на практиці довів проєкт «Зроблено в…». Більшість малих бізнесів зосереджувалися в інстаграмі чи фейсбуці, тоді як ця кампанія поєднала кілька різних каналів: використання радіо (10 роликів), локальних медіа та розміщення офлайн допомогло охопити ширшу аудиторію та принесло брендам реальних покупців.
Так, Кам’янець-Подільський залучив торговельні мережі «Айсберг», «Тано», «ДоброДар» та «Мрія» для розміщення реклами місцевих брендів у 18 магазинах. А в Житомирі ініціативу підтримали не лише локальні точки, а й найбільша українська мережа супермаркетів АТБ: продукцію житомирського виробника з маркуванням «ДоБре» розмістили у 15 магазинах.
Що взяти для себе:
Не обмежуйте свою комунікацію, наприклад, соцмережами: шукайте інші канали, через які ви можете вийти на свою аудиторію. Але! Це не означає, що вам конче потрібно комунікувати всюди. Розпорошення зусиль також може зіграти в мінус. Тому оптимальний варіант: проаналізувати середовище, у якому ви працюєте, та обрати 2-3 релевантні канали.
- Деяким продуктам можуть бути дуже помічні публікації в медіа: напишіть кільком редакціям та запропонуйте релевантну історію (так, знову історії, бо саме вони продають).
- Іншим виробникам вигоду може принести вихід на радіо (якщо ваша аудиторія користується цим каналом — наприклад, водії чи люди старшого віку).
- Обговоріть із локальними магазинами розміщення флаєрів, афіш чи інших друкованих матеріалів.
Скористайтеся локальною специфікою
Кампанія «Зроблено в…» спрацювала ще й тому, що вона враховувала особливості кожного регіону: копірайтинг, акценти у відео, підхід до контенту, тематика подій, візуальні символи.
Наприклад, для Житомира команда створила логотип, що поєднав у собі візуальне вираження знаку «ОК» та образу дикобраза. Дикобраз став символом місцевої боротьби проти окупантів після повномасштабного вторгнення рф. Відтак, використавши локальне значення цього символу, ми привернули увагу та отримали лояльність аудиторії.
В іншому місті локальна особливість спрацювала інакше. Замість сучасних асоціацій команда використала любов місцевого населення до історичної перлини міста — Кам’янець-Подільської фортеці. Її обриси лягли в основу логотипа, тож мешканці міста не пройшли повз.
Що взяти для себе:
- Використовуйте місцевий контекст у своїй комунікації (локальні мотиви, архітектуру, традиції). Особливо, якщо ви працюєте на локальному ринку.
- Додавайте історію вашого міста в контент: розкажіть, як його особливості впливають на ваш продукт.
- Комунікуйте риси, цінності та цікавинки того місця, де створюєте свій продукт. Це може стати вашою головною відмінністю від конкурентів та додатковою точкою емоційного зв’язку з клієнтами. Люди не просто купують товар — вони купують історію, атмосферу, культуру регіону, який він уособлює.
Використовуйте силу відеоконтенту
Сучасний споживач швидше подивиться коротке відео, ніж прочитає довгий текст. Про це кричать із кожної праски, та не кожен досі цей інструмент використовує. А дарма: відеоконтент, наприклад, став рушієм кампанії «Зроблено в…», допомігши локальним брендам заявити про себе.
100 роликів про локальних виробників отримали понад 2 000 000 переглядів. Ресторація «Дім Мулярових» (Івано-Франківськ) завдяки промоції такого відео збільшила виторг на 26 % за один місяць (грудень 2023 року) та підняла відвідуваність сайту на 17 %.
Що взяти для себе:
- Все просто: знімайте відео! Ролики, що розповідають історію вашого бренду. Ролики, що показують переваги продукту. Ролики про команду. Смішні ролики, щоб тримати увагу аудиторії.
- Використовуйте професійне чи якісне аматорське знімання.
Беріть участь в офлайн-заходах
Фізичні заходи працюють навіть у цифрову епоху. Особливо зараз, коли люди помітно засумували за живим спілкуванням. Кампанія «Зроблено в…» також використовувала для просування брендів ярмарки, бізнес-форуми та модні покази. Ці події отримали 1 026 000 охоплення та значно підвищили впізнаваність локальних марок.
Так, у Житомирі відбувся модний показ та ярмарок. Місцеві виробники розповіли, що після івентів їхні продажі зросли на 2-7 %.
Що взяти для себе:
- Відстежуйте проведення тематичних заходів (ярмарки, дегустації, майстер-класи) та долучайтеся до них. Не вимірюйте успіх прямим продажами саме того дня: прослідкуйте, як офлайн-взаємодія з клієнтами відобразиться на бренді згодом.
- Готуйте до цих подій якісь екстрафішки: тематичну лімітовану колекцію, цікаву колаборацію, фотозону, спілкування зі спеціалістом тощо. Пропозиція, якою можна скористатися лише в цей день, привабить додаткову аудиторію.
- Запрошуйте медіа та блогерів для додаткового розголосу.
Шукайте можливості у своїх громадах
Проєкт «Зроблено в…» став каталізатором співпраці бізнесу та місцевої влади. Успіх першої хвилі кампанії в чотирьох містах 2023 року спонукав Білу Церкву приєднатися до ініціативи у 2024-му. Також житомирська рекламна агенція безоплатно розмістила відеоролики про місцевих виробників на міських екранах протягом грудня.
Це показує, що громади, мешканці та інші компанії готові підтримувати малий бізнес, який пропонує реальну цінність та зацікавлений працювати.
Що взяти для себе:
- Дізнавайтеся про місцеві програми підтримки підприємців.
- Пропонуйте співпрацю адміністраціям: участь у міських заходах, освітніх програмах, спільних кампаніях.
- Об’єднуйтеся з іншими підприємцями — разом легше залучати увагу влади.
Джерело @ https://marketer.ua/