
Українці більше не платитимуть 1% пенсійного збору при купівлі квартири. Йдеться про тих, хто купує житло вперше і тих, хто стоїть у черзі на отримання квартири від держави.
Відповідну постанову було ухвалено на засіданні уряду 23 вересня.
Відтепер нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу буде проводитися без підтверджувальної довідки про сплату пенсійного збору, якщо покупець підтвердить, що він не вступав раніше в право власності на житло, і зокрема:
- не купував раніше квартиру;
- не приватизував її;
- не брав у дар;
- не успадкував.
Ще від покупця буде потрібна виписка з Держреєстру речових прав на нерухоме майно про відсутність зареєстрованих на ньому прав власності на житло, а також довідка з місця проживання.
А в разі, якщо людина стоїть в черзі на отримання житла – довідка про те, що вона стоїть на обліку громадян, які вимагають поліпшення житлових умов.
Як відбувається зараз
Сьогодні без сплати покупцем 1% від ціни будинку або квартири в Пенсійний фонд нотаріус просто не засвідчить договір купівлі-продажу.
Одночасно з цим у Законі “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” та Порядку №1740 прописано, що всі громадяни повинні сплатити пенсійний збір за винятком тих, хто здійснює операції з купівлі житла вперше.
Таким чином, виходило так, що збір потрібно було платити всім, але дехто потім міг витребувати його назад в судовому порядку.
“У зв’язку з відсутністю реєстрів, а також будь-яких механізмів (способів) перевірити, чи дійсно купується перша житлова нерухомість, збір доводиться платити кожному покупцеві квартири або будинку. Сьогодні покупець житла в будь-якому разі повинен сплатити вказаний збір, щоб нотаріус зміг засвідчити відповідну угоду”, – зазначив адвокат, CEO DreamDim і UrbanData Юрій Брикайло.
Навіть незважаючи на те, що судова практика в цьому питанні на боці покупця, на ділі зв’язуватися з нашими судами хотілося далеко не всім, і багато хто просто “дарував” державі цей 1%. Або ж зовсім не знали, що вони можуть вимагати його назад.
До того ж суди займають досить багато часу, а якщо звертатися до адвокатів, то потрібно буде оплатити їхню роботу, і при цьому немає 100% гарантії, що ці витрати будуть компенсовані.