
В уряді назвали зміни. За останні роки інтернет став невід’ємною частиною життя майже кожного українця. Нещодавно Верховна Рада прийняла законопроект, який в значній мірі змінює сферу телекомунікацій. До цього в Україні з 2003 року діяв закон, який сильно застарів. Уряд довгий час намагалося реформувати регулювання роботи провайдерів і мобільних операторів. Прийнятий законопроект – шостий, розглянутий в уряді з 2003 року, хоча в Європі за ці роки сферу телекомунікацій реформували вже п’ять разів.
Як розповів один з авторів законопроекту, його прийняття було однією з вимог ЄС. За його словами, прийняття такого законопроекту є для представників Європейського союзу доказом того, що Україна як і раніше має намір приєднатися до ЄС.
Отже, згідно з ухваленим законопроектом, держава гарантує кожному українцю можливість виходу в інтернет. Крім цього, на законодавчому рівні буде заборонений спам, тепер розсилка можлива тільки в тому випадку, якщо абонент підтвердив бажання отримувати інформацію, при цьому від розсилки можна в будь-який момент відмовитися. Останнє значущу зміну для споживача – скасування пакетів. Тепер українці зможуть платити тільки за тими послугами, якими користуються, тобто, наприклад, за одні тільки дзвінки, а не за СМС-повідомлення і інтернет, надані в тарифному пакеті.
Досить багато змін буде і безпосередньо для постачальників послуг. Так, для представників ринку інтернету і мобільного зв’язку буде представлена технологічна нейтральність. Це означає, що оператори, що забезпечують електромагнітну сумісність зможуть користуватися радіочастотами, які вказані в їх ліцензіях без будь-яких обмежень.
Також оператори зможуть ділитися один з одним радіочастотним спектром, до цього це було заборонено.
Незважаючи на те, що законопроект наближає українську телекомунікаційну галузь до європейських стандартів, вона все ще сильно відрізняється від європейського зразка на базовому рівні. Суть в тому, що Україна – найбільша країна в Європі, в якій, проте, знаходиться найнижчий платоспроможний ресурс. У сусідній Польщі, наприклад, площа на порядок менше, а вартість послуг мобільних операторів в два рази більше.
Говорячи ж про небезпеки прийнятого законопроекту, варто згадати можливу цінову дискримінацію. Якщо держава ніяк не братиме участі в установці цін на тарифи, це може привести до цінової дискримінації, що негативно позначиться на проектах операторів, які розвивають оптичне інтернет-з’єднання в сільських місцевостях України.