
Зараз Україна займає 58 місце в рейтингу інноваційних країн світу згідно з новим дослідженням Bloomberg.
Видання щорічно складає індекс інновацій, і в 2021 році його очолила Південна Корея, ставши найтехнологічнішою країною в світі. Друге місце посів Сінгапур, на третьому місці — Швейцарія.
Успіх Південної Кореї пов’язаний багато в чому зі збільшенням патентної активності. Вони розуміють, що дослідження і розробки в умовах нової реальності Сovid-19 гостро необхідні для росту економіки. Сінгапур лідирує в сферах переходу до цифрової економіки та вищої освіти. Швейцарія стала лідером у сфері фінансових і біологічних технологій.
Цьогоріч Україна втратила дві позиції в порівнянні з попереднім роком. Наша позиція в світі зараз — це результат тих дій, які були зроблені 5−10 років тому. І нам потрібно зрозуміти, що наш успіх в майбутньому залежить від того фундаменту, який ми закладаємо сьогодні.
За фактом, зараз ми недостатньо інвестуємо в розвиток людського капіталу, розвиток досліджень і технологій, розвиток бізнесу або інститутів. А це ті сфери, без яких ми не просунемося вперед до створення інноваційної економіки. Щоб побачити результати за 5−10 років і стати дійсно технологічними, нам вже потрібно готувати нове покоління до того, щоб вони створювали цю інноваційну базу в майбутньому.
Основа будь-якої інноваційної структури і екосистеми — це передусім якісна і сучасна освіта. Без цього фундаменту неможливо створювати інноваційні продукти, сервіси та розробки. І це дорога в десятиліття. Легких рецептів тут не буває. Ключова наша проблема: людей, здатних створювати інноваційні підприємства і виробництва, зараз практично немає, а нових ми не готуємо. Щоб зробити крок у бік інноваційної економіки, нам потрібно інвестувати насамперед в освіту, в розвиток сучасних виробництв і стимулювати розвиток інноваційного підприємництва. З таким підходом через кілька років ми побачимо реальний злет інноваційних проєктів в Україні.
Великі перспективи для розвитку нашої економіки я бачу в сфері виробництва. Інновації у виробництві — це постійний пошук нового варіанту задоволення клієнтів у сьогоденні і в майбутньому. А потреба клієнтів постійно змінюється у зв’язку з тим, як швидко змінюється наш світ. Тому, що б ви сьогодні не виробляли, вам точно потрібно додавати до цього інноваційні підходи, спрощувати і покращувати процеси, щоб підвищити якість і сервіс.
Також важливо розуміти, що інновації можуть бути не тільки в обладнанні або технологіях, вони стосуються й управлінської частини бізнесу. Кілька років тому я ініціював створення Лін Інституту в Україні, який є частиною міжнародної мережі Lean Global Network. Мета цього проєкту — підвищувати конкурентоспроможність та інноваційність українських компаній через методологію lean, або «ощадне виробництво». Lean передбачає створення максимальної цінності для споживача при мінімальному використанні всіх видів ресурсів: часу, енергії і робочих зусиль. Лін допомагає співробітникам безперервно розвиватися, а компаніям — постійно вдосконалюватися і займати лідерські позиції на ринку. Зараз Лін Інститут активно співпрацює з українськими компаніями і допомагає їм економити мільйони, роблячи виробництва інноваційними за рахунок мислення керівника і простих технологій, які доступні кожному. Такі компанії системно покращують якість і швидкість випуску своєї продукції, сервісу. В результаті клієнти можуть дешевше і швидше отримувати продукцію. Це і є інновації в управлінській частині.
Я переконаний, що коли компанії впроваджують нові інноваційні підходи, створюють нові товари, послуги, сервіси, які замінюють або покращують уже наявні, це призводить до позитивних змін не тільки всередині самої компанії, але й економіки в цілому. Особливо, якщо ці зміни не точкові, а їх системно впроваджує більшість підприємств. Так ми зможемо рости довгостроково і драйвити нашу економіку. Крім того, такі підприємства створюють товари з більш високою доданою вартістю, підвищують рівень експорту, забезпечують грошовий приплив валюти в країну. І, що важливо, створюють робочі місця і можливості для самореалізації тут, в Україні.
Нам потрібно стимулювати розвиток інновацій у всіх сферах — від освіти, IT, управління бізнесом та персоналом до виробництва. Це запорука розвитку нашої економіки і нашої країни.