
Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4398, який передбачає обов’язкову реструктуризацію боргів за споживчими кредитами, які були надані фізичним особам в іноземній валюті під заставу житла.
Відповідно до документу, реструктуризація проводитиметься на підставі заяви позичальника, яка подається кредитору;
- конвертація боргів у гривні здійснюється за середнім курсом (а саме – середній курс між тим, який був на момент видачі кредиту, і тим, який буде на момент реструктуризації);
- пропонується списати всі борги за неустойку, штрафи і пеню.
Також зі складу ліквідаційної маси виключається житло, яке є єдиним місцем проживання сім’ї боржника. Але за умови, що площа житла не перевищує 60 кв. метрів або 13,65 кв. м на члена сім’ї.
Закон дозволяє позичальникові, який проживає в такому житлі, платити мінімальну суму щомісячного платежу в рахунок погашення заборгованості по валютній іпотечної позику (але не менше 3 тис. грн).
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повинен не пізніше, ніж за 30 днів до публікації оголошення про відкриті торги, запропонувати позичальникові погасити борг на суму не менше оціночної вартості активу.
У разі якщо єдиним кредитором в процедурі неплатоспроможності фізичної особи є забезпечений кредитор, а боржник не має інших активів окрім квартири або житлового будинку, що є єдиним місцем проживання сім’ї боржника, що перебувають в іпотеці забезпеченого кредитора, такий боржник має право подати заяву про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Нагадаємо, Національний банк України вважає, що реструктуризація боргу валютних позичальників має відбуватися на ринкових збалансованих умовах, прийнятних і для банків, і для позичальників.
“Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який передбачає примусову реструктуризацію валютних іпотечних кредитів на умовах, що є незбалансованими і створюють надмірні преференції для однієї зі сторін”, – заначили в НБУ.