
Статтею 27-3 Закону України “Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень” визначено, що державна реєстрація права власності на об'єкт, щодо якого зареєстровано право власності наразі здійснюється автоматично програмними засобами ведення Державного реєстру прав після отримання від Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відомостей про прийняття в експлуатацію.
Крок 1: Підготовка документів
Перед прийняттям в експлуатацію необхідно створити та зареєструвати технічну інвентаризацію (ТІ) у ЄДЕСБ. Всі дані ретельно перевіряються, щоб уникнути помилок та неточностей.
Крок 2: Реєстрація акту готовності
Для об'єктів класів наслідків СС2 та СС3:
- Створюється акт готовності об'єкта до експлуатації.
- Проводиться перевірка відомостей щодо об'єктів, що вводяться в експлуатацію, на відповідність інформації в Державному реєстрі речових прав (ДРРП).
- Після успішного проходження всіх перевірок акт готовності реєструється.
Крок 3: Отримання документів про прийняття в експлуатацію
Для об'єктів класів СС2 та СС3:
- Після реєстрації акта готовності отримується сертифікат про прийняття об'єкта в експлуатацію.
Для об'єктів класу СС1:
- Після перевірок відбувається реєстрація декларації у Реєстрі будівельної діяльності.
Крок 4: Автоматична реєстрація права власності
Після отримання сертифіката (СС2, СС3) або реєстрації декларації (СС1) автоматично створюється електронний документ на реєстрацію права власності в ДРРП на об'єкти СМП
. Контроль та моніторинг процесу
В ЄДЕСБ створено спеціальний розділ для відстеження статусів та відомостей щодо реєстрації прав власності. Користувачі мають постійний доступ до актуальної інформації та документів у пункті меню “Інформація про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта (майбутнього об'єкта нерухомості, об'єкта незавершеного будівництва) …”. Після завершення всіх автоматичних реєстраційних дій у ДРРП до кабінету замовника повертаються витяги про реєстрацію по кожному об'єкту.
Переваги автоматизованого процесу:
- Забезпечення прозорості та оперативності процесів
- Значне зниження ризику помилок через автоматизовані перевірки
- Повна інтеграція Державного реестру речових прав на нерухоме майно та Реєстру будівельної діяльності.
- Реєстрація права власності на інвесторів
- Відсутня необхідність додаткових дій\документів зі сторони замовника будівництва\девелопера
- Відслідковування статусів та доступ до документів 24\7
- Автоматичне оновлення характеристик об'єктів у ДРРП відповідно до технічної інвентаризації - Автоматична реєстрація обтяжень у разі збільшення площі згідно з технічною інвентаризацією.
Єдина державна система у сфері будівництва реалізується у співпраці Міністерством розвитку громад та територій України та Міністерством цифрової трансформації України .
Джерело @ BuildPortal