
Ринок електроенергії в Україні запустився у липні 2019 року. Тому рахувати прибутки компаній на ньому будемо пізніше.
А поки що – Kosatka.Media спільно з аналітичною системою YouControl проаналізувала, скільки виручки отримали найбільші енерегокомпанії у минулих 2018 та 2017, а також – скільки, чого, і куди імпортували та експортували.
Лідери за виручкою
Найбільше отримала у 2018 році державна компанія «Енергоринок» – понад 171 мільярд гривень.
Що не дивно, адже до запуску ринку електроенергії ця компанія була оптовим покупцем всієї виробленої в Україні електроенергії та її продавцем енергопостачальним компаніям. Зі значним відставанням за виручкою друге і третє місце – у ДП «Енергоатом» та приватної «ДТЕК Дніпровські електромережі» з 44,5 та 33,5 мільярдами відповідно.
Замикають п’ятірку лідерів «ДТЕК Західенерго» з 25,5 та «Дніпроенерго» з 17 мільярдами гривень.
Якщо проаналізувати виручку у динаміці, порівняно з 2017 роком, то отримаємо трохи іншу картину. Лідирує з 39% росту державна «Укргідроенерго», що також не дивно – це компанія з переліку 15 найбільших підприємств державного сектору економіки.
Друга за динамікою – також державна «Центренерго» з 33%.
Третя – знову державна «Донбасенерго» з 29%. А от 4 і 5 та 6 місце – у приватних «Львівобленерго» (19% росту), та «ДТЕК Західенерго» і «Київобленерго» (по 18% росту).
Скільки, чого і куди експортували
Лідер у експорті серед енергокомпаній у 2018 – «Донбасенерго». Він продав електроенергії на 950 млн грн. З неї – 55% до Словенії, по 20% – до Польщі і Чехії, 5% – у Румунію. При цьому у 2017 році грошовий обсяг експорту цієї компанії був на рівні 65 млн грн, продавали також електроенергію. А у 2019 поки що її експортували на 250 мільйонів, у Словенію та Чехію.
Другий у експорті – «Енергоринок». Продав електроенергії за кордон на 500 млн грн. З них у Росію – більше 95%, у Білорусь до 5%. У 2017 у компанії не експортували нічого. А в поточному році продали електроенергії вже на 200 млн грн так само в РФ та Білорусь.
Третій у експорті – «Енергоатом» – продавав не електроенергію. У 2018 на 200 млн грн він продав ядерні реактори, неопромiнені паливні елементи (твели) для ядерних реакторiв, та обладнання і пристрої для роздiлення iзотопiв. З них у Швейцарію – більше 50%, Швецію – 45%, РФ, Польщу, Хорватію – до 3%. У 2017-му «Енергоатом» отримав за експорт понад 100 млн. Продав ядерні реактори та паливо до нього переважно у Грузію (90%). А у 2019-му компанія поки що експортувала ті самі товари, на понад 100 млн грн, але – у Швейцарію.
Найбільші імпортери
Лідер за сумою грошей, витраченою на імпорт – «Центренерго», імпортувала переважно зі США – більше 95% – вугілля кам’яне, антрацит, а також брикети, котуни та аналогiчнi види твердого палива, одержані з кам’яного вугілля. Всього на 400 млн грн. Цікаво, що у 2017 році ця компанія закупилася вугіллям за кордоном на 900 млн. А за 9 місяців поточного року – імпорт у «Центренерго» нульовий.
На другому місці – «ДТЕК Східенерго», яка імпортувала нафту та нафтопродукти (походження товару не вказане) – на 100 млн грн (у 2017-му – на 30 млн). У 2019 станом на зараз – імпорту на 10 мільйонів – це бульдозери, екскаватори та інші машини.
«Бронза» за сумою імпорту – у компанії «РГК Трейдінг», вона придбала газів нафтових та інших вуглеводнiв у газоподiбному станi на суму 40 млн грн у невизначеного системою YouControl джерела (у 2017 – на 35 млн грн). Цікаво, що за 9 місяців 2019-го – закупівлі цієї компанії за кордоном склали вже 1 млрд грн – купували так само нафтові гази та інші газоподібні вуглеводні (при цьому походження 60% обсягу імпорту – системі YouControl також не вдалося визначити).
Джерело @ kosatka.media